Kusursuz Saçlara Sahip Olmanın İpuçları

Created with Sketch.

Kusursuz Saçlara Sahip Olmanın İpuçları

kusursuz saçlar

Yıllar içerisinde hava, saç boyası gibi kimyasallar, yanlış yapılan saç uygulamaları ve daha farklı birçok neden yüzünden saçlarınız güzelliğini kaybedebilir. Böyle durumlarda kusursuz saçlar için ipuçları olarak da bilinen bazı püf noktaları gözden geçirerek siz de saçlarınızın eskisi gibi canlı, parlak ve hoş gözükmelerini sağlayabilirsiniz.

Kusursuz Saçlara Sahip Olmanın Yolları

Hiç şüphesiz pek çok kadın için oldukça önemli olan saçlara yeteri kadar özen gösterilmesi halinde kusursuz ve sağlıklı saçlara sahip olmak hayal değildir. Bunun için de ilk olarak saçların kökünden beslendiğini unutmamalı ve mükemmel saçlar için saçınızın ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri doğru miktarlarda almalısınız.

kusursuz saçlar

Taze meyve ve sebzeleri bol miktarda içeren doğru bir beslenme düzeni uygulamak, vücut için antioksidan görevini gören gıdalardan almak, aşırı stresten uzak durmak ve uyku düzeninizi sağlamak ise bu konuda yapabileceğiniz diğer şeyler arasındadır.

Saç bakımı yapmak amacıyla bir uzmana danışmadan saç için herhangi bir ilacı kullanmaya başlamanız ise saçlarınıza hem kısa hem de uzun vadede zarar verebileceği için hiç de doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Saçlara Zarar Vermemek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Söz konusu kadınlar olduğunda en çok dikkat çeken noktalardan biri olan saçlar konusunda titiz davranmak, uzun yıllar boyunca sağlıklı saçlara sahip olmanızı mümkün kılacaktır. Bunun için de saçlara zarar vermemenin yollarını öğrenebilir ve verilen tavsiyelere uyarak çok daha güzel ve bakımlı saçlara sahip olabilirsiniz.

  • Saçlarınızı birer gün ara vererek ve muhakkak ılık su kullanarak yıkamalısınız. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk su kullanmak, saçlarınıza zarar verebilir.
  •  Saçlarınızı yıkarken saç kremi kullanıyorsanız kremin saç köklerinize gelmediğinden emin olmalısınız. Zira pek çok saç kremi saç derisinde kalıntı bırakarak saçlarınızın nefes almasına engel olabilir.
  • Saç boyası ya da jöle gibi saç kozmetiği ürünlerini dikkatli kullanmalısınız. Saçlarınızı boyadıktan sonra yapacağınız yıkama işleminde ise saçınızın tam anlamıyla temizlendiğinden emin olmalısınız.
  • Saçlarınızı kaba ya da sert bir şekilde taramanız, saçlarınızı yıpratabilir ve çok daha kolay dökülmelerine neden olabilir. Bu nedenle özellikle birbirine dolaşmış saçları tararken yumuşak hareketlerle ilerleyin. Saçlarınızı taramanıza rağmen bir türlü açamıyorsanız da zorlamak yerine bu tür problemler için piyasada satılan saç açıcı spreyleri ve kremleri tercih edin.
  • Saçlarınızı sık sık şekillendirmek bir yerden sonra saç tellerinde kırılma, kopma ve dökülmelere sebebiyet verebilir. Bundan dolayı her gün fön çektirmek yerine fön işlemini haftada birkaç defaya indirmeniz saçlarınızın daha sağlıklı olmaları açısından oldukça önemlidir.
  • Saçlarınızı çok sıkı toplamak, özellikle alın bölgesinde yer alan saç tellerinin birer birer dökülmelerine neden olabilir. İşte bu yüzden dökülen saçlarınızın üzüntüsünü yaşamamak için saçlarınızı özgür bırakmaya ve zorda kalmadıkça sıkı toplamamaya gayret etmelisiniz.

Daha Güzel Saçlar İçin Bakım Önerileri

kusursuz saçlar

Saçlara zarar vermemenin yollarından bahsettikten sonra daha güzel saçlara nasıl sahip olabileceğiniz konusunda da yardımcı olabiliriz. Böylelikle herkes tarafından beğenilen ve ahenkle dans eden saçlara sahip olmanın haklı gururunu yaşayabilirsiniz.

Düzenli Bakım Yapmak

Parlak ve yumuşak saçlar için düzenli bir saç bakım rutini oluşturmanız büyük önem arz eder. Ancak bahsettiğimiz rutin elbette ki yalnızca günlük banyo yapmaktan ibaret değil. Bunun yerine daha özel bir rutin ayarlamalı ve saçlarınıza her şampuanlama işleminden sonra mutlaka kaliteli bir bakım kremi uygulamalısınız

Banyo aşaması bittiğinde de saçlarınız henüz nemliyken bakım yağı sürmeli ve saçlarınız kuruduktan sonra yağ içeren ve durulamanıza gerek olmayan bir saç bakım ürünü kullanmalısınız. Bahsedilen tüm bu saç bakım rutinini yapmanız halinde ise gerçekten de muhteşem saçlara sahip olabileceğinizi garanti edebiliriz.

Sülfattan Uzak Durmak

Sülfatı en basit hali ile saç bakım ürünlerinin ve şampuanların köpürmelerine yardımcı olan bir bileşen olarak tanımlayabiliriz. En çok da sıcak su ile temas ettiği zaman kafa derisinden emilimi bir hayli fazla olan sülfatın saçlarınızın doğal yağ dengesini tamamen altüst ettiğini de söyleyebiliriz.

İşte bu nedenle daha bakımlı saçlara sahip olmak istiyorsanız saçlarınız için şampuan tercihi yaparken içerisinde sülfat bulunmayan ürünlere yönelmelisiniz. Bu sayede kafa derinizin yağ dengesini sorunsuz şekilde koruyabilir ve kurumasını ya da kepeklenmesini engelleyebilirsiniz. Neticede sağlıklı saç derisi aynı zamanda sağlıklı saçlar anlamına geldiği için bu konuya büyük önem göstermenizi tavsiye edebiliriz.

Argan Yağı Mucizesi

Saçlarınızın yumuşacık olması ve kendi doğal parlaklığına kavuşması için son yılların en popüler saç bakım yağlarından birisi olan argan yağının güçlü etkilerinden faydalanabilirsiniz. Kökten uca uygulayabileceğiniz ve en az 30 dakika saçınızda beklettikten sonra kolayca durulayabileceğiniz argan yağı ile çok kısa bir süre içerisinde hem sağlıklı hem de parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Tamamen yapılandırıcı bir bakım yağı olarak da tanımlanabilen argan yağını, zeytinyağı ve badem yağı gibi yağlarla birlikte de kullanabilir ve saçlarınız üzerinde çok daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Doğru Tarağı Seçmek

kusursuz saçlar

Saçlarınızı taramak, saç deriniz üzerinde masaj etkisi yaratır ve bu sayede saçlarınıza çok daha fazla oksijen gitmesine olanak vererek saçların hızla uzamasını ve parıldamalarını mümkün kılar. Fakat saçlarınızı tararken kullandığınız tarağın bunun tam tersi etki yaratması da mümkün. Bu nedenle tarak seçimi yaparken sentetik fırçalardan kesinlikle uzak durmanızı ve bu sayede saçlarınızı gereksiz bir elektrik yüklemesinden kurtarmanızı tavsiye edebiliriz.

Buna benzer şekilde uçları toplu tarakların da saçlarınızı tararken kopmalarına neden olabileceklerini söyleyebiliriz. Bundan dolayı son dönemlerde pek çok kadının tercihi olan kısa kıllı ve topsuz uçlu fırçaların ideal bir tarak seçeneği olarak tercih edebilir ve bu sayede saçlarınızın daha sağlıklı ve hızlı uzamalarına yardımcı olabilirsiniz.

2 cevap

  1. […] saçın tamamen yağsız olması da iyi değildir. Kusursuz saçların da bir miktar yağa da ihtiyacı vardır. Ama gereğinden fazla yağlanmanın, genetik ve çevresel […]

%d blogcu bunu beğendi: