Makyaj Çeşitleri Ve Makyaj Hizmetleri

Created with Sketch.

Makyaj Çeşitleri Ve Makyaj Hizmetleri

makyaj

Makyaj Nedir Ve Neden Yapılır?

Günümüzde özellikle kadınların pek çok amaç doğrultusunda yapmış oldukları, ciltteki kusurlu görünümü kapatmaya yardımcı olan ve kişinin çevresine güzel görünmesini sağlayan işleme makyaj adı verilmektedir. Sinema ve televizyon sektöründe uygulana makyaj ve makyaj türleri ise yalnızca kişinin ekranda güzel görünmesi için değil, bunun ile beraber canlandırdıkları karakterin özelliklerinse bürünebilmesi için de uygulanmaktadır.

7’den 70’e bütün kadınların ve aynı zamanda küçük bir azınlık da olsa erkeklerin gerek kendilerine, gerekse çevrelerine güzel görünebilmek maksadı ile yapmış oldukları makyajlar, günümüzde bir sanat haline dönüşmüş ve binlerce kişinin bu konuda sanatkar olmasına vesile olmuştur. Göz, dudaklar, yanaklar, burun, alın gibi bölgelerde uygulanan farklı renk tonları sayesinde kişinin görünümünün tümüyle değiştirilebilmesi sağlanmaktadır. Öte yandan son yıllarda büyük çaplı güzellik salonlarında uygulamaya sokulan kalıcı makyaj ve geçici makyajlar sayesinde kadınların uzun zaman makyaj yapma derdine de bir çözüm üretilmiştir.

makyaj

Tekniklerine uygun bir şekilde yapıldığı takdirde yüz hatlarını belirginleştiren ve daha güzel bir görünüm kazanmayı sağlayan makyaj, tecrübesiz kişilerce yapıldığı takdirde bir felakete neden olabilmektedir. Dolayısıyla ister kendisi için, ister bu işi profesyonelleştirmek için makyaj yapan kimselerin yüz hatlarını bilmesi, makyaj tekniklerini öğrenmesi, birinci sınıf makyaj malzemelerini kullanması, günün hangi saatinde, hangi tarzda bir makyaj yapabileceğini bilmesi ve doğru tonlamaları kullanabilmesi, en iyi sonuçlara varabilmek açısından oldukça önemlidir.

Makyaj, pek çok türe ayrılan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; gündelik hayatta sıradan ve hafif makyajların yapılması uygun olurken, özel günlerde, düğünlerde ya da bunun gibi organizasyonlarda profesyonel gece makyajı yapılması daha uygun olacaktır. Öte yandan uzun süreli organizasyonlarda makyajın dağılmadan yüzde kalması için porselen makyaj uygulanırken, Sinema ve dizi oyuncuları için ise dizi makyajı uygulanmaktadır. Makyaj çeşitlerinin bu şekilde örneklendirebilmek mümkündür. Buna göre aslında makyajın bir sanat dalı olduğundan, her şarta ve koşula uygun olacak şekilde uygulanan makyajın kullanıcısında harika sonuçlar ortaya çıkarabileceğini söylemek mümkündür.

Makyaj Çeşitleri

makyaj çeşitleri

Günümüzde sıklıkla uygulanan ve bilinen makyaj türlerinden bahsetmek gerekirse; günlük makyaj, porselen makyaj, gece makyajı, kalıcı makyaj dizi makyajı ve show makyajı makyaj türleri olarak tanımlanmaktadır.

Günlük Makyaj

Kişilerin gündelik hayatında evden çıkarken, sinemaya giderken ya da arkadaşları ile bir etkinliğe giderken uyguladıkları makyaj türüne günlük makyaj adı verilmektedir. Abartıya kaçmadan hafif olarak uygulanan bu makyajda ciltteki kötü görünümler fondöten ve pudra gibi yardımcı elemanlar ile kapatılabilmektedir. Öte yandan kirpiklere rimel uygulanması, gözlere hafif tonlarda far uygulanması ve dudaklar için doğal renklerde ruj tercih edilmesi, günlük makyajın birer parçasıdır.

Porselen Makyaj

porselen makyaj

Daha çok kapatıcı özelliği ile ön plana çıkan porselen makyaj, genellikle düğün, nişan gibi özel günlerde uygulanan makyaj çeşitlerinden biridir. Porselen makyajda kişinin cildi kapatıcı özelliğine sahip olan yardımcı kozmetik ürünleri ile tamamen kapatılmakta, porselen cilt görünümü kazandıracak ve ciltte uzun süre bozulmadan kalacak krem, fondöten, kapatıcı gibi ürünler kullanılmaktadır. Özel gün ve gecelerin vazgeçilmez makyaj türü haline gelen porselen makyaj, genellikle profesyoneller tarafından uygulanmaktadır.

Gece Makyajı

Genellikle renklerin hâkim olduğu gece makyajında amaç, kalıcılığı artırmak ve yüz hatlarını meydana çıkarmaktır. Örneğin; kirpikleri uzatan ve ortaya çıkaran rimel, dudakların dikkat çekmesini sağlayan ruj ve yanaklara uygulanan kontür ve alllık bir hayli belirgin ve koyu tonlarda olmaktadır. Gece makyajı tamamen koyu tonlardan meydana geldiği için kullanım alanları da çoğu zaman sınırlı olurken, düğün, nişan, gece çıkılan yemek gibi organizasyonlar bu makyaj türüne uygundur.

Show Makyajı

show makyajı

Show makyajı, belli başlı duygu ve düşünceleri ifade etmesi gereken bir makyaj çeşididir. Genellikle canlı tonlarda tercih edilen renkler ile oldukça ağır bir makyaj olan Show makyajı, insanların dikkatini çekecek ve ilgi odağı olacak şekilde yapılmaktadır. Zaten normal şartlarda bu makyaj türünün amacı, insanların beğenisi toplamaktır. Bu nedenle de Show makyajını yapmak, kişinin uzun saatlerini alabilmektedir.

Dizi Makyajı

Dizi oyuncuları, genellikle kusursuz görünümde bir cilde sahip olmaktadır. Bu durum, oyuncunun gerçekten kusursuz bir cilt yapısına sahip olmasından değil, dizi setlerinde makyajcı tarafından kendilerine uygulanan makyajlardır. Televizyon ekranlarında yakın çekimlerde izleyiciye güzel görünmek durumunda olan oyuncular, sahnelerine hazırlanırken setlerde dizi makyajı yaptırmaktadır. Üstelik televizyon dünyası için oldukça önemli bir faktör olan dizi makyajı, hemen hemen her dizinin tüm oyuncularına uygulanabilmektedir.

Kalıcı Makyaj

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen makyaj çeşitlerinden kalıcı makyaj, makyajsız dışarı çıkmaktan çekinen, fakat makyaj yapmaya vakti ya da becerisi olmayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kalıcı makyaj yalnızca güzellik salonlarında uygulanırken, kaşları belirginleştirmek, ipek kirpik taktırmak, eyeliner çekmek gibi uygulamalar, bu makyaj türünün birer parçasıdır.

Hair Style İle Kusursuz Bir Makyaj Deneyimi Yaşamak Çok Kolay!

Hair Style, oluşturduğu kuaför, güzellik salonu ve makyaj hizmetleri platformu ile Türkiye’nin birçok ilinde ki onlarca kaliteli ve profesyonel ekipleri bir araya getirmiştir. En yeni saç trendlerinden saç kesimlerine, birbirinden özel makyaj türlerinden saç boyama stillerine kadar pek çok hizmete, Hair Style üzerinden maksimum kalite ile ulaşabilmek mümkündür. Bu platform müşteri memnuniyeti odaklı çalışmakta, hizmet alacağınız firmalara ait bilgileri ve yorumları tarafsız bir şekilde sizlere sunmaktadır. Bu şekilde hizmet alacağınız firma hakkında ön bilgiye ulaşma şansınız bulunmaktadır.

Bir cevap

  1. […] en önemli unsur olduğu bayan güzellik salonlarında, steril bir ortamda bulunmayan saç, makyaj ve bakım malzemeleri, bir kadından diğerine kolaylıkla bakteri ya da hastalık geçmesine neden […]

%d blogcu bunu beğendi: