Saç Dökülmesinin Nedenleri Ve Çözüm Önerileri

Created with Sketch.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Ve Çözüm Önerileri

saç dökülmesi

Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Bunlara mevsimsel değişiklikleri, demir eksikliği, genetik yapı, hormon bozuklukları, beslenme eksikliği, kimyasal maddeye maruz kalmak, kıl gelişim bozuklukları, bazı ilaçlar, saç deri hastalıkları ve stres gibi örnekler verilebilir. Bu hususların dışında farklı olarak uzun süreli olan saç dökülmeleri ise önemli hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir ve üzerinde durulması gereken bir konudur.

Saç Dökülmesi Nedir?

Sağlıklı bir kişinin saç derisinde ortalama olarak yüz bin adet saç vardır. Ve erişkin kişilerde, yıkama ve tarama etkenlerine bağlı olarak günlük ortalama 100-150 adet saç teli dökülmesi normal karşılanabilir.

Saç dökülmesi yukarıda bahsettiğimiz kriterlere bağlı olarak belli aralıklarla görülebilir ve 2 ay kadar sürebilir. Bu dökülmeler, etken faktörlere maruz kalınmasından 3-4 ay sonra kendini gösterir ve tedavi sonrasında 6-12 ay arasında da normale dönüş sürecine girer. Ancak buna ek olarak 2 ayı aşan ve uzun süren saç dökülmeleri hastalık belirtisi olabilir.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

saç dökümesi

Her saç telinin bir yaşam ömrü vardır. 4-6 yıl yaşam aralığı olan saç teli, sonrasında dinlenme ve dökülme evresine girer. Günde 50-100 tel dökülme ile sonuçlanan bu süreç gayet te doğaldır. Ancak dökülme bu rakamlardan çok fazla oluyorsa, banyo yaparken ele gelen saç teli sayısı normalden çok fazlaysa ve artış göstermişse durumun ciddiye alınması gerekir. Dökülmede ki bu artışın farklı sebepleri olabilir. Bu yüzden öncelikle dökülme sebebi tespit edilmeli ve ona göre uygun tedavi belirlenmelidir.

1- Genetik Faktörler

Erkeklerde ki saç dökülmelerinin sebebi genellikle genetik faktörlerdir. Bu tip saç dökülmelerinin kronik olduğu ve yaş ilerledikçe kelliğin ilerlediği söylenebilir.

Bu tip dökülmelerin kadınlarda da olabildiği görülmektedir. Özellikle günümüzde ki aşırı stres, uzun süreli ilaç kullanma ve dengesiz beslenme gibi olumsuz faktörler, bayanlarda ki genetiğe bağlı saç dökülme yaşı ortalamasını iyice aşağı çekmiştir.

2- Hormon Bozuklukları

Bir kişide, adet düzensizliği ve gecikmesi, tüylenme artışı, akne ve kilo alımında hızlanma gibi olumsuz durumlar varsa ve buna saç dökülme problemi de eklenmişse bu durumda hormon bozukluğuna dayalı saç dökülmesinden bahsedilebilir.

3- Deri Problemleri

 Bu tarz dökülmeler genellikle deride görünen hastalıkların saç derisini de etkilemesi ile kendisini gösterir. Ve bunun çözümü deri hastalığının tespiti ve tedavisi ile mümkündür.

4- Vitamin Eksikliği

saç dökülmesi

Saçların iyi beslenmesi için vücudun bazı vitaminleri düzgün şekilde alması gerekir. Bu vitaminler başlıca; B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir olarak sınıflandırılabilir. Ve bu vitaminlerin eksikliğinde saç dökülmesi görülmesi kaçınılmazdır. Ve bu tarz eksiklikler takviye edilmeli gerekli durumlarda uzmana da başvurmakta geç kalınmamalıdır. Sağlıklı saçlar için vitaminlerin gerekliliği ve önemi hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

5- İç Hastalıkları Ve Uzun Süreli İlaç Kullanımı

Bazı hastalıklar ve ilaçlar da saç dökülmesi ile sonuçlanabilir. Bunları başlıca şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Bazı iç hastalıkları
  • Romatizmal hastalıklar
  • Tiroit bezi hastalıkları ve ilaçları
  • Böbrek üstü bezi hastalıkları
  • İnsülin direnci
  • Zayıflama Hapları
  • Doğım kontrol hapları

6- Doğum Ve Kemoterapi

Doğum sürecinde ve sonrasında ki 2-3 ay sonra kendini gösteren dökülme türüdür. Uzman kontrolünde takviye yapılması sürece olumlu katkıda bulunur.

Kemoterapi sürecinde görülen dökülme ise tedavi sonrası toparlanma eğilimlidir diyebiliriz. Zaten son zamanlarda ki tedavilerde kullanılmakta olan daha modern ilaçlar sayesinde dökülmeler minimuma indirilmiştir.

7- Stres

Aşırı stres sadece saç dökülmesi yanı sıra birçok hastalığa da sebep olabilir. Stres ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların saçlar için ekstra dökülme etkisi oluşturacağı da aşikar.

Bu tarz durumdan şüphelenen kişiler, vakit kaybetmeden öncelikle dermatoloji uzmanından yardım almalıdır. Bazen bu konuda kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek ve faydası kanıtlanmamış şüpheli karışım ve maskeler kullanmak fayda dan ziyade zararlı olabilmektedir.

8- Kozmetik Etkiler Sonucu Saçların Yıpranması

Saç dökülmesi, iç etkenler kadar maalesef dış etkenler sebebiyle de gerçekleşir. Özellikle de bilinçsiz kozmetik alışkanlıklar. Yani saça uygulanan boyalar, aşırı ısı ile fön yapmak, saçı çok sıkı bağlamak, açıcılar ve düzleştirici işlemler gibi yöntemler maalesef saç sağlığı tehdit etmektedir.

Bu konularda otorite sahibi kaynakları dinlemek, araştırmak ve bilinç düzeyini artırmak kişinin kendi sağlığı açısından önemlidir. Çünkü bu konuda ki bilinçsiz kullanımların artması fiziksel ve kimyasal saç dökülmelerini de artırmaktadır.

Saç Dökülmesinin Önlenmesi İçin Çözüm Önerileri

saç dökülmesi

1- Hastalık Veya Besin Kaynaklı Sorunlarda İzlenecek Yol

Saç dökülmelerinde öncelikle dökülme sebebi doğru tespit edilmeli ve doğru tanı konulmalıdır. Bu aşamada ilk olarak dermatoloji uzmanı desteği ile dökülme sebepleri ve uygun tedavi süreci belirlenmelidir.

Besin olarak protein yönünden zengin besinler tercih edilmeli, vitamin eksikliğinden kaynaklanan bir dökülme sorunu varsa eksik vitaminlere yönelik takviye yapılmalıdır

İç hastalık, troit kaynaklı hastalık veya farklı bir hastalıktan kaynaklanan dökülme gözlemleniyorsa, öncelik hastalığın net bir şekilde tespitine ve tedavisine yönelik bir çalışma yapılmalıdır.

2- Kozmetik Ürünler Kullanımı

Kozmetik ürünlerin kullanımının bu konuda ki hassasiyeti ve etkisinden yukarıda bahsetmiştik. Tekrar üzerinde durulması gerekirse dökülme sorunu yaşayan kişiler, derilerine zarar verebilecek saç bakım ürünlerinden uzak durmalıdır.

3- Bilinçli Ve Eğitimli Kuaför Tercihi

Kellik, belirtilerinin görünmesinden itibaren yaklaşık 2-3 yıl içerisinde önlem alınmaz ise saç köklerinin ölmesi ile meydana gelen bir durumdur. Saçlar dökülme sürecine girmeden önce saçlarda kalite kaybı kendini göstermeye başlar. Bu ve benzeri durumlarda dikkatli, bilinç sahibi ve eğitimli kuaförlerin bunu fark etmesi ve müşteriyi bu konuda bilgilendirip tedaviye yönlendirmesi süreci pozitif olarak etkileyecektir.

Kuaför seçimi yapılırken ne kadar seçici olunursa, bu konuda da o kadar başarılı olunacağı muhakkak. Çünkü bir kuaför veya güzellik merkezinin, kullandığı ürünleri, hijyeni ve uygulama yöntemleri saç ve cilt sağlığını doğrudan etkileyebilecek faktörlerdir. Yani ilk önemli görev, kuaför seçimi ile kişilerin kendisine düşmektedir.

“Kuaför Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?” konulu yazımızı okumak için tıklayınız.

Gerek daha önce gidilmiş bir kuaförde ki eksiklikleri görüp seçici olmak gerekse gitmeden önce iyice araştırmak ve referansları değerlendirerek kaliteli ve güvenilir bir kuaför seçimi yapmak, saçlarınıza yapacağınız en önemli iyiliklerden biri olacaktır.

2 cevap

  1. […] son derece kaliteli olması gereklidir. Saçlarınızın yıpranması sonucunda kırılmalar ve saç dökülmeleri yaşamama adına kuaförünüzün kullandığı boyanın organik olup olmadığına dikkat edin. […]

  2. […] ve kadınların fiziksel anlamda ki ortak şikâyetlerinden biri de saç dökülmesi ve sağlıksız saçlardır. Saçlarda ki bu problemler, bazen genetik eğilimden kaynaklansa da, temel sebepler düzensiz […]

%d blogcu bunu beğendi: