Sağlıklı Saçlar ve 2019’un Trend Renkleri

Created with Sketch.

Sağlıklı Saçlar ve 2019’un Trend Renkleri

trend saç renkleri

Kadınların kendilerini daha güzel göstermek ya da daha iyi hissetmek için saçlarına uyguladıkları boya, fön ve perma işlemlerinin saç sağlığı üzerinde ciddi anlamda olumsuz etki yarattığını pek çoğumuz biliriz. Ancak asıl öğrenmemiz gereken şey, farklı faktörler yüzünden sağlığını ve canlılığını kaybeden saçları nasıl eski hallerine döndürebileceğimiz olmalıdır. Zira bugün piyasada sağlıklı ve parlak saçlar için ipuçları adı altında birçok farklı bilgi paylaşılmakta ve bu nedenle bir yerden sonra en doğru saç bakım önerilerine ulaşmak hepimiz için bir hayli zorlaşıyor.

Buna göre siz de daha sağlıklı ve bakımlı saçlar için neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız saçlarına önem veren birçok kadının bildiği bazı saç bakım sırlarına göz atabilirsiniz.

Sağlıklı ve Parlak Saçlar İçin Öneriler

Saçlarınızın sağlığı konusunda saç ya da saç derisine dıştan yapılan uygulamalardan ziyade yediğiniz yiyecekler çok daha fazla etkili olabiliyor. En çok da yiyecekler ile birlikte vücudunuza alabileceğiniz B grubu vitaminleri ve amino asitler, uzun ve sağlıklı saçların anahtarı haline geliyor. Yani belki de her taramanızda avuç avuç elinize gelen ve son derece sağlıksız görünen saçlarınızın nedeni yapmakta olduğunuz yetersiz diyet ya da B grubu vitaminleri eksikliğidir.

Saçın temel yapısını oluşturma görevini üstlenen amino asitler ve proteinler, daha gür ve dayanıklı saçlara sahip olmanız için olmazsa olmazlar içerisindedir. Bu yüzden daha sağlıklı ve parlak saçlar için yapmanız gereken ilk şey, günlük protein ve amino asit tüketiminizi arttırmak olmalıdır. Bunun için de et ürünleri, yumurta, yoğurt ve baklagiller gibi protein açısından oldukça zengin olan besinlere yönelebilirsiniz. Buna ek olarak son dönemlerde pek çok saç uzmanının da önerdiği toz lesitin gıda takviyelerinden günlük şekilde alarak saçlarınızın daha hızlı uzamalarını sağlayabilirsiniz. Ancak biz yine de bu tarz destekleyici saç bakım ürünlerini kullanmadan önce kendi saç uzmanınız ile de bir görüşme yapmanızı tavsiye edebiliriz.

Daha sağlıklı saçlar için amino asit ve proteinler kadar vitaminlere de önem vermelisiniz. Saç sağlığını korumak ve olası dökülmelere engel olmak amacıyla tercih edebileceğiniz vitaminler arasında en çok da beta karoten, folik asit, biotin ve inositol gibi bileşenlere yönelebilirsiniz.

Vitaminlere ek olarak magnezyum, çinko, kükürt ve silis gibi minerallerin saçlarınızın çok daha güçlü olmasını sağlayacağını ve bu minerallerin en hızlı saç uzatma formüllerinin içerisinde yer aldıklarını da söyleyebiliriz.

Bahsettiğimiz tüm vitamin, protein, mineral ve amino asitleri ayrı ayrı almanın sizin adınıza sorun olacağını düşünüyorsanız buna bir çözüm olarak uzman bir doktor tavsiyesi ile günlük beslenme düzeninize dahil edebileceğiniz bir multivitamin – multimineral takviyesini de tercih edebilirsiniz.

Bunun dışında geriye kalan sağlıklı ve parlak saçlar için ipuçlarını da tek bir yerde toparlayabiliriz:

Sağlıklı Saçlar İçin Diğer Öneriler

sağlıklı saç
  • Daha sağlıklı saçlara sahip olmak için ilk olarak sık dişleri olan ve plastik malzemelerden üretilen taraklarınızı çöpe atın. Zira bu tür taraklar saçlarınızın birbirine dolaşmalarına ve zamanla kırılmalarına neden olacaktır. Bu taraklar yerine doğal ağaç kabuğu ile üretilen seyrek dişli saç fırçalarını ve tarakları tercih edebilirsiniz.
  • Gece uykuya dalmadan önce ılık lavanta yağı kullanarak saç diplerinize hafif bir şekilde masaj yapın. Bu sayede saçlarınızın çok daha kolay ve hızlı bir şekilde uzamalarını teşvik edebilir ve daha sağlıklı bir saç derisine sahip olabilirsiniz.
  • Şampuan tercihi yaparken saç derinizi tahriş eden kimyasalları içermeyen bitkisel ve tamamen doğal şampuanlardan tercih edin. Buna göre marketten şampuan satın alırken içerisinde sodyum lauril sülfat gibi zararlı kimyasalları barındıran saç bakım ürünlerinden mümkün mertebe uzak durun.
  • Her gün minimum 2 litre su içmeye özen gösterin. Uyku düzeninizi ise günde 8-9 saat olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Zira her gün yeteri kadar uyuyan kişilerin stres seviyeleri daha az olmaktadır ve bu da saçlarınızın çok daha hızlı uzaması anlamına gelir.
  • Ortalama 2 ayda bir saçlarınızı uçlarından hafifçe kestirin. Böylelikle saç uçlarınızdaki kurumuş kısımları ve kırıkları temizleyebilirsiniz. Saçlarınızdaki kırıkları kestirmeniz halinde eskisine göre çok daha hızlı uzadıklarına kendi gözlerinizle de şahit olabilirsiniz.
  • Saç derinizdeki kan dolaşımını hızlandırmak için sıcak yağ masajı yöntemini deneyebilirsiniz. Isıtarak saç derinize sürebileceğiniz hindistan cevizi yağı ile çok daha parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere sağlıklı ve parlak saçlar için ipuçları adı altında verdiğimiz öneriler sayesinde siz de herkes tarafından imrenilen saçlarınızla tüm dikkatli bakışları üzerinize toplayabilirsiniz. Tüm bu bilgilerden sonra 2019 yılında kendinizi şımartmak için saçlarınıza neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız da 2019 yılının en trend saç renkleri arasından tercihinizi yapabilir ve bambaşka bir kadın haline gelebilirsiniz.

2019 En Trend Saç Renkleri

trend saç renkleri

Jet Siyah

Her sene olduğu gibi 2019 yılında da en favori saç renklerinden birinin siyah olduğunu söyleyebiliriz. Buğday ve esmer tenli kadınlar üzerinde mükemmel durabilen siyah rengi, bronz ağırlıklı bir yüz makyajı ile kusursuz bir şekilde kombine edebilirsiniz.

Canlı Mercan

2019’un en marjinal saç rengi olarak da tanımlanabilen canlı mercan rengi, son dönemlerde Kylie Jenner ve Julia Roberts gibi birçok ünlü kadında da karşımıza çıkıyor. Son derece havalı duran bu saç rengi, yaşınızı olduğundan daha genç gösterme konusunda da harika bir yardımcı olabilir.

Kirli Sarı

Sarı saçlarınızdan vazgeçemiyorsanız 2019 yılının en trend saç renkleri arasında yer alan kirli sarıyı deneyebileceğinizi söyleyebiliriz. Dipleri doğal saç renginde bırakırken uçlara doğru kalın balyajlar atabileceğiniz bu saç rengi önerisinde, alt tonu cildinizin rengine göre seçmeyi ise sakın unutmayın.

Kar Sarısı

2019 yılının en trend saç renkleri içerisinde son sırada kar sarısından bahsedebiliriz. Yeni yılın favorilerinden olan ve platinin beyaza evrilen hali olarak da tanımlanabilen kar sarısını özellikle beyaz bir tene sahipseniz tercih edebilirsiniz. Bu saç renginde görünüşünüzü daha hoş kılmak adına highlightlarla saçlarınıza boyut da katabilirsiniz.

Tags: , ,

2 cevap

  1. […] online olarak doğru ve güvenilir hizmet vermeyi ve tüketicinin aradığı kaliteli kuaför ve saç bakım hizmetlerini ayağına kadar getirmeyi amaçlamaktadır. Güzellik sektörüne yönelik olarak hizmet almak […]

  2. […] kullanmalısınız. Bahsedilen tüm bu saç bakım rutinini yapmanız halinde ise gerçekten de muhteşem saçlara sahip olabileceğinizi garanti […]

%d blogcu bunu beğendi: